:: Nasza oferta
:: Sprzedaż
:: Warto wiedzieć
:: Lokalizacja
:: Godziny otwarcia
:: Kontakt

Zobacz także:
:: Żywokost

Szukaj:


RÓŻA BOŻEGO NARODZENIA - a cóż to jest?


Strona gotowa do druku
Zimą świat spowity jest śniegiem, ogrody w uśpieniu czekają na nadejście wiosny by ukazać piękno zieleni cieszącej nasze oczy. W ogrodach na tle zmrożonej ziemi z pod kołderki puchu otulającego świat, wyłaniają się emanujące ciepłem kwiaty ciemiernika białego. Ciemierniki to kwiaty skromne i pełne czarujących, gwieździstych lub kielichowatych kwiatów, dlatego są też coraz częstszą ozdobą bożonarodzeniowego stołu u naszych zachodnich sąsiadów.
Według legendy ciemierniki wyrosły z łez ubogiego pasterza podążającego do Betlejem, do stajenki, by przywitać nowo narodzonego Jezusa. Pasterz płakał, bo nie posiadał niczego, co mógłby ofiarować Dzieciątku, wtedy na drodze pojawiły się kwiaty, piękne jak róże.
Od tego dnia ciemierniki nazywane są „Różami Bożego Narodzenia”.

Opis rośliny
Ze względu na niespotykany termin kwitnienia ciemierniki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pasjonatów ogrodnictwa.
Ciemiernik biały – Helleborus niger to zimozielona odporna na mróz bylina dorastająca do 20-30 cm o skórzastych, dłoniasto złożonych liściach. Kwitnie w okresie przedwiośnia aż do kwietnia, ale w sprzyjających warunkach kwiaty ukazują się już późną jesienią od listopada. Kwiaty są duże o średnicy 3-7 cm,
białe w miarę przekwitania kwiaty różowieją, aż w końcu stają się zielonkawe i nie opadają. Istnieje bardzo dużo ciekawych odmian o innej barwie kwiatu.

Ciemiernik jest rośliną trującą i leczniczą, był znany już Galom, którzy zanurzali ostrza strzał w trującym wyciągu sporządzonym z jego kłączy. Magiczne działanie ciemiernika, mające przeciwdziałać złym mocom, pozostało do dziś w świadomości Anglików, którzy sadzą je w pobliżu drzwi wejściowych do domu. Ma to ochraniać mieszkańców przed złymi siłami.W dobie rozwijającej się medycyny i badań nad związkami obecnymi w roślinach wiemy, że w skład ciemiernika wchodzą glikozydy nasercowe i saponiny o trujących właściwościach, które wykorzystywane są w przemyśle farmakologicznym do wyrobu lekarstw nasercowych. W homeopatii i weterynarii korzeń stanowi surowiec środka podawanego przeciw pasożytom.

Warunki uprawy
Ciemierniki przy właściwej uprawie odwdzięczają się licznymi pięknymi kwiatami przez wiele lat. Aby uzyskać taki efekt należy uprawiać je w próchniczno – gliniastej, żyznej, ale przepuszczalnej ziemi wzbogaconej dolomitem, na stanowisku pół cienistym. W miejscu zbyt cienistym roślina wytwarza więcej liści niż kwiatów, zaś w pełnym słońcu liście mogą ulegać przypalaniu i w efekcie brązowieć. Rośliny warto nawozić, stosując roztwory nawozów wieloskładnikowych z przewagą potasu, należy również pamiętać o okresowym stosowaniu dolomitu gdyż ciemiernik nie lubi kwaśnego podłoża.

Zastosowanie
W krajach Europy zachodniej ciemierniki są atrakcyjnymi kwiatami ciętymi, które służą do dekoracji wnętrz i do układania oryginalnych wiązanek ślubnych.
Ze względu na wczesną porę kwitnienia są wartościowymi roślinami chętnie sadzonymi na rabatach bylinowych i w ogrodach skalnych. Ładnie się prezentują wśród krzewów i pod liściastymi drzewami w towarzystwie wiosennych roślin cebulowych, zawilców i przylaszczek.

Choroby i szkodniki
Najbardziej groźną chorobą ciemierników jest czarna plamistość, która skutecznie utrudnia uprawę tych pięknych roślin, powodując czarne, nieregularne, okrągłe plamy, które w dalszym etapie wywołują żółknięcie i zamieranie porażonych części. Choroba ta opanowuje blaszki liściowe, szypułki liściowe i kwiatowe, które więdną i załamują się, a pąki kwiatowe mają ciemne plamy. Zwalczanie tego grzyba jest dość trudne. Zaleca się opryski 0,04 % roztworem Brestanu 60, Dithanem Ultra 0,2 %, Cupravitem 0,5 %, Vitigranem 0,5 % lub Captanem, począwszy od ukazania się nowych pędów, co dwa tygodnie. Jest to około 5 – 6 oprysków podczas wzrostu. Najlepiej środki chemiczne stosować naprzemiennie. Gdy nie chcemy stosować substancji chemicznych w naszych ogrodach porażane pędy i liście należy regularnie usuwać.
Problemem w uprawie gruntowej jest również mączniak rzekomy, który występuje jako jasno szary nalot na liściach i powoduje ich zniekształcenie. Chorobie tej sprzyja duża wilgotność, dlatego warto zwalczać ją w początkowym stadium, stosując opryski środkami miedziowymi, zaleca się także oczyszczanie i usuwanie części roślin porażanych przez chorobę.
Szkody w uprawie może także powodować gnicie roślin. Korzenie gniją, stają się czarne, kwiaty więdną i obumierają. Grzyb atakować może też łodygi roślin w przyziemnej ich części. Aby zapobiec porażeniu stosuje się opryski 0,2 % Antracolem, 0,1 % Rovralem, 0,2 % Ronilanem lub Captanem 50.
Spośród szkodników najbardziej problematyczne są ślimaki, które należy zwalczać odpowiednimi środkami chemicznymi. Znaczne kłopoty sprawiać mogą również myszy, które ogryzają pąki kwiatowe.

Zachęcam wszystkich do uprawy „Róży Bożego Narodzenia”, która urzeka swym pięknem właścicieli małych i dużych ogrodów.
Roślina ta zimą, nadaje ogrodom tajemniczości, bo gdy wszystko wokół śpi ciemiernik budzi się do życia i daje nadzieję.

Mgr inż. ogrodnik
Agnieszka Joneczek